Zjawisko robotyzacji – co złego niesie ze sobą?
Technologia

Zjawisko robotyzacji – co złego niesie ze sobą?

W dyskusjach akademickich wielokrotnie występują dowody oznaczające pewnego rodzaju strach o przyszłość profesji na całym świecie. O ile obecnie to może nie być jeszcze kłopotem, o tyle za paręnaście lat algorytmy oraz maszyny mogą stanowić w znacznym stopniu lepszych pracowników niż inne osoby. W jaki sposób względem tego rysuje się przyszłość dla ludzi?

Już obecnie podnosi się opinię, że w nieodległej perspektywie zaniknie nawet kilkadziesiąt zawodów. Praca realizowana przez zatrudnione osoby zastąpiona zostanie wydajnością robota. Wydaje się, że największe zagrożenie dotyczy na pewno tych profesji, które nie potrzebują wysokich kwalifikacji. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami, które opierają się na pracy fizycznej pracowników, ostrożnie wprowadzają do powszechnego funkcjonowania maszyny. Należy zaznaczyć, z jakiej przyczyny rozwiązanie to tak bardzo opłaca się szefom.

Wydaje się, że stosowanie algorytmizowanych robotów w swej pracy jest niezmiernie drogie. To prawda, jednakże należy położyć nacisk, że zainwestowanie w to może w szybki sposób zwrócić się, ponieważ produktywności maszyny nie można porównać z efektywnością osoby zatrudnionej. Maszyna nie musi posiadać wolnych dni, również nie choruje, pracuje z taką samą efektywnością przez siedem dni w tygodniu. To rzecz jasna z takich przyczyn praca maszyny mogłaby być zagrożeniem dla ludzi w tym sensie, iż ci nie zdołaliby znaleźć pracy.

Ostatnio donośnie mówiło się o inicjatywie opodatkowania maszyn, ponieważ mogłoby w jakiś sposób spowolnić ekspansję maszyn. Znajduje to swych popleczników a także przeciwników, niemniej jednak pokazuje jedną kluczową kwestię – maszyny będą coraz bardziej wykorzystywane przy różnego typu pracy i przez menedżerów pracujących np. w przemyśle.

Należy położyć nacisk na to, że kadra pracownicza nie będzie zastąpiona w stu procentach przez roboty. Nieprzerwanie będzie poszukiwana wysoko wykwalifikowana osoba do ich obsługi i monitorowania, w takim razie nie jest tak, że pozanikają profesje w ogóle. Zwraca się uwagę też, iż w nieodległej przyszłości ludzkości w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień pracy, albowiem zdecydowana większość działań wykonywana będzie przez innowacyjne technicznie maszyny.

Post Comment