Opis

Stany Zjednoczone — i świat — starzeją się. Przewiduje się, że do 2060 r. liczba Amerykanów w wieku 65 lat i starszych podwoi się z 46 milionów do ponad 98 milionów. Po raz pierwszy w historii liczba osób starszych przewyższa liczebnie dzieci poniżej 5 roku życia. dłużej niż kiedykolwiek wcześniej: co czwarty 65-latek będzie żył powyżej 90 lat.

Ta zmiana demograficzna przesunęła uwagę naukowców, pracowników służby zdrowia i decydentów z tego, jak przedłużyć życie, na sposoby poprawy jakości nasze późniejsze lata. Bycie zdrowym, aktywnym i produktywnym to godne podziwu cele dla osób starszych naszego narodu. Jednak pogląd społeczeństwa na

„starość” nie zawsze był zgodny z rzeczywistością starości w Ameryce. Wiele aktualnych przekonań na temat starzenia się opierało się na informacjach, które nie są już aktualne, biorąc pod uwagę najnowsze postępy naukowe.Migawka współczesnych osób starszychŻyć samotnieOdsetek osób starszych żyjących samotnie wzrasta wraz z wiekiem.

Wśród kobiet w wieku 75 lat i więcej prawie połowa mieszka sama.

PoprzedniPoprzedninasuwane nasuwane nasuwane nasuwane nasuwane nasuwane nasuwane nasuwane nasuwane nasuwaneodtwórz pauzęPerspektywa dzisiejszych osób starszychDlaczego nie wszyscy starsi dorośli są tacy sami?Wielu zakłada, że ​​wszyscy starsi dorośli są do siebie podobni.

Ponieważ jednak ta grupa wiekowa obejmuje pięć dekad osób, różnice między osobami starszymi są ogromne – w rzeczywistości większe niż te obserwowane w innych grupach wiekowych. Podczas gdy obecnie większość starszych osób to osoby rasy białej, w ciągu najbliższych dwóch dekad nastąpi dramatyczna przemiana, której wynikiem będzie populacja bardziej zróżnicowana kulturowo.

Przewiduje się, że w latach 2010-2030 populacja białych 65+ wzrośnie o 59 procent, w porównaniu z 160 procentami w przypadku starszych mniejszości. Starsi Latynosi będą odpowiadać za największy wzrost: w 2030 r. będą stanowić 22 procent starszej populacji, w porównaniu do 8 procent dzisiejszych starszych osób.

Populacja starszych imigrantów w USA wzrosła o 70 procent w ciągu ostatnich 20 lat, z 2,7 miliona do 4,6 miliona.Zdrowie poznawcze i psychiczne W przypadku większości osób starszych związane z wiekiem zmiany w poznawaniu (myśleniu) są łagodne i nie wpływają znacząco na codzienne funkcjonowanie.

Starsi dorośli są zdolni do uczenia się nowych umiejętności nawet w późnym okresie życia, chociaż nauka może trwać dłużej niż w przypadku młodszych dorosłych. Pamięć krótkotrwała wykazuje zauważalne zmiany wraz z wiekiem, ale pamięć długotrwała zmniejsza się wraz z wiekiem. Niektóre zmiany w poznaniu są normalne wraz z wiekiem, takie jak wolniejszy czas reakcji i zmniejszone zdolności rozwiązywania problemów.

Szybkość, z jaką informacje są kodowane, przechowywane i pobierane, również spada wraz z wiekiem. Jednak wielu starszych dorosłych przewyższa swoich młodszych odpowiedników w testach inteligencji, które opierają się na zgromadzonej wiedzy i doświadczeniu. Mądrość i kreatywność często trwają do samego końca życia.

Cechy osobowości pozostają względnie stabilne w czasie.

Na przykład osoby, które były towarzyskie w młodym wieku dorosłym, prawdopodobnie będą towarzyskie w późniejszym życiu. Większość starszych osób ma dobre zdrowie psychiczne i mniej problemów ze zdrowiem psychicznym niż inne grupy wiekowe. Jednak co czwarta starsza osoba dorosła doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, lęk, schizofrenia lub demencja.

Wskaźnik samobójstw mężczyzn powyżej 85. roku życia jest wyższy niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej. Oczekuje się, że do 2020 r. liczba starszych osób z problemami z uzależnieniami podwoi się do pięciu milionów. Demencja (w tym choroba Alzheimera, najczęstszy rodzaj demencji) nie jest normalną częścią procesu starzenia. Około 5 procent osób w wieku od 71 do 79 do 37 procent populacji powyżej 90. roku życia jest dotkniętych chorobą.

Wraz z wiekiem ludzie są na ogół bardziej zadowoleni ze swojego życia i bardziej optymistycznie nastawieni do starzenia się.Zdrowie fizyczneWraz z wiekiem pojawia się wiele zmian fizycznych i problemów zdrowotnych. Jednak tak jak nie wszyscy starsi dorośli są tacy sami, ich stan zdrowia również się różni.

Wiele z nich jest aktywnych i zdrowych, podczas gdy inne są wątłe, z wieloma schorzeniami. Około 92 procent starszych osób ma co najmniej jedną chorobę przewlekłą, a 77 procent ma dwie lub więcej. Cztery choroby przewlekłe — choroby serca, nowotwory, udary i cukrzyca — są przyczyną prawie dwóch trzecich wszystkich zgonów wśród osób w wieku 65 lat i starszych każdego roku. Zobacz porady zdrowotne.

Osoby w wieku 55 lat i starsze stanowią ponad jedną czwartą wszystkich

Amerykanów, u których zdiagnozowano HIV, a liczba ta rośnie. Uszkodzenie słuchu u osób starszych jest często łagodne lub umiarkowane, ale jest powszechne; prawie 25 procent dorosłych w wieku 65-74 lata i 50 procent w wieku 75 lat i starszych ma upośledzenie słuchu, które często jest izolujące.

Zmiany wzrokowe wśród starzejących się dorosłych powodują takie problemy, jak wolniejsze czytanie i trudności w czytaniu drobnym drukiem i przy słabym świetle, a także trudności w prowadzeniu samochodu w nocy. Odsetek osób starszych potrzebujących pomocy w codziennych czynnościach wzrasta wraz z wiekiem.

Mniej niż jedna piąta starszych osób w wieku od 65 do 74 lat potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, takich jak kąpiel czy jedzenie. To wzrasta do 40 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet powyżej 85. roku życia, które potrzebują takiej pomocy.

Starsze mniejszości etniczne i rasowe częściej cierpią na otyłość, cukrzycę i nadciśnienie, a także na wcześniejszą chorobę przewlekłą niż starsi dorośli rasy białej. Niektóre z czynników przyczyniających się do tej dysproporcji to ubóstwo, odseparowane społeczności z mniejszymi zasobami promującymi zdrowie, słaba edukacja, bezrobocie, dyskryminacja i mniejszy dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

Pomimo tych problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, dwie trzecie starszych osób dorosłych, które nie mieszkają w placówkach opieki długoterminowej, deklaruje, że ich stan zdrowia jest dobry, bardzo dobry lub doskonały w porównaniu z innymi w ich wieku.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Migawka współczesnych osób starszych i faktów”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.