Kategoria:

Opis

Obraz ciała to sposób, w jaki myślisz o swoim ciele. Dzieci, które mają zdrowy obraz ciała, czują się dobrze ze swoim ciałem. Są zadowoleni z tego, jak wyglądają, jak ich ciało się porusza i rośnie oraz z tego, co potrafi ich ciało. Obraz ciała jest częścią całego obrazu samego siebie dziecka.

Dobry wizerunek ciała pomaga dzieciom czuć się pewnie. Zwiększa ich samoocenę. Dzieci o złym wizerunku ciała nie czują się dobrze ze swoim ciałem lub wyglądem. Słaby obraz ciała może zaburzyć obraz samego siebie dziecka. Może obniżyć poczucie własnej wartości.

Z czasem obraz zdrowego ciała rośnie. Zaczyna się w dzieciństwie. Buduje się, gdy dzieci rosną. Zmienia się, gdy dzieci przechodzą okres dojrzewania. Jest kształtowany przez to, co mówią inni. Na każdym etapie rodzice mogą robić rzeczy, które pomagają wspierać zdrowy wizerunek ciała dziecka.
Obraz ciała u niemowląt i małych dzieci

Niemowlęta i małe dzieci wydają się naturalnie zadowolone ze swojego ciała. Uwielbiają kopać nogami i bawić się palcami u nóg. Uwielbiają skręcać się i używać swoich ciał do poruszania się. Kiedy już mogą stać i chodzić, maluchy czują się dumne, kiedy mogą robić różne rzeczy „samodzielnie”.

Rodzice pomagają niemowlętom i małym dzieciom czuć się dobrze ze swoim ciałem, gdy:

• daj czułą opiekę i przytulanie
• bawić się w sposób, który pozwala dzieciom poruszać swoimi ciałami
• bawić się w sposób, który pozwala maluchom korzystać z nowych umiejętności
• pokazać, jak bardzo się czują
• daj dużo uśmiechów i pochwał

 

Obraz ciała u dorastających dzieci

Gdy dzieci dorastają, mogą budować dobre uczucia dotyczące swojego ciała. Czasami to widać. Dzieci promienieją z dumą, gdy mówisz, jak wysokie urosły. Uśmiechają się do siebie w lustrze. Podoba im się, jak wyglądają w ulubionym stroju lub nowej fryzurze. Chcą, żebyś obserwował, jak szybko potrafią biegać. Lub zobacz, co mogą zrobić na deskorolce.

W miarę dorastania dzieci mogą porównywać się z innymi dziećmi. Chcą czuć się dobrze ze swoim wyglądem. Chcą móc robić to, co inne dzieci. Kiedy czują się dobrze z tym, jak mierzą, buduje to ich wizerunek ciała.

Aby pomóc dzieciom w budowaniu zdrowego wizerunku ciała, rodzice mogą:

• uczyć ich o swoim ciele
• pomóc im zadbać o swoje ciało
• mówić miłe rzeczy o wyglądzie dzieci
• pozwól dzieciom pokazać, co potrafią
• pokaż im, że jesteś dumny z tego, co potrafią
• być aktywnym z dziećmi
• spraw, aby dzieci były aktywne każdego dnia

Obraz ciała w okresie dojrzewania i poza nim

Ciała dzieci zmieniają się w okresie dojrzewania. Sposób, w jaki odczuwają swoje ciało, również może się zmienić. Niektóre dzieci są podekscytowane, że wyglądają jak starsze dzieci. Inni wstydzą się zmieniającego się ciała. Przyzwyczajenie się do ciała, które wygląda i czuje się inaczej, może zająć trochę czasu.

Dojrzewanie nie dzieje się w tym samym czasie dla wszystkich. Niektóre dzieci rozwijają się wcześnie. Na początku mogą czuć się niezręcznie. Lub mogą czuć się dumni z tego, że wyglądają bardziej dojrzale. Niektóre dzieci później przechodzą okres dojrzewania. Niektórzy czują się z tym dobrze, podczas gdy inni nie mogą się doczekać, aby dogonić swoich znajomych.

To normalne, że dziewczynki mają trochę więcej tkanki tłuszczowej, gdy przechodzą przez okres dojrzewania. Ale to powoduje, że niektóre dziewczyny martwią się swoją wagą.Preteens i nastolatki mogą bardzo dbać o to, jak wyglądają. Mogą wypróbować nowy wygląd i styl. Mogą ubierać się tak, aby pasować lub wyróżniać się.

Mogą zbytnio skupiać się na tym, co im się nie podoba w swoim wyglądzie. Chłopcy mogą chcieć mieć więcej mięśni. Dziewczyny mogą chcieć mieć więcej krzywych lub mniej krzywych. Bycie zbyt samokrytycznym może zaszkodzić wizerunkowi ciała nastolatka.

Aby pomóc nastolatkom w uzyskaniu zdrowego wizerunku ciała, rodzice mogą:

• mówić miłe rzeczy o tym, jak wyglądają
• pozwól im wypróbować nowy wygląd i styl
• unikaj krytykowania wyglądu nastolatka
• upewnij się, że nastolatki dużo śpią i stosują zdrową dietę
• upewnij się, że nastolatki są aktywne każdego dnia

Czy dokuczanie może mieć wpływ na wizerunek ciała dziecka?

Niektóre dzieci są drażnione, zastraszane lub zawstydzane swoim ciałem lub wyglądem. To może sprawić, że dzieci poczują się głęboko zranione. Może zaszkodzić wizerunkowi ciała i poczuciu własnej wartości.

W takim przypadku rodzice mogą:

• podejmij kroki, aby powstrzymać dokuczanie lub zastraszanie
• pomóc dziecku naprawić zranione uczucia i wstyd

Mogą to zrobić, rozmawiając i słuchając swojego dziecka. W razie potrzeby mogą uzyskać dodatkową pomoc dla swojego dziecka od doradcy lub terapeuty. Obraz ciała dziecka może zmienić się na lepsze, nawet jeśli zostało zranione.

Czy stan zdrowia może wpływać na wizerunek ciała dziecka?

Niektóre schorzenia uniemożliwiają dzieciom robienie tego, co mogą robić inne dzieci. Niektóre wpływają na to, jak dziecko wygląda, porusza się lub rośnie lub jak aktywne może być.

Ale stan zdrowia nie oznacza, że dziecko nie może mieć zdrowego wizerunku ciała. Zdrowy wizerunek ciała wynika z zaakceptowania swojego ciała, polubienia go i dbania o nie. Nawet jeśli są rzeczy, których dzieci nie mogą zrobić, mogą czuć się dobrze z tym, co mogą zrobić.

Co jeszcze mogą zrobić rodzice, aby pomóc?Pamiętaj, aby być dobrym wzorem do naśladowania. Bądź aktywny każdego dnia. Jedz zdrową dietę. Mów o swoim ciele w pozytywny sposób. Zaakceptuj własne ciało i dobrze o nie dbaj. Dzieci zrozumieją to i zrobią to samo dla siebie.

Zobacz na stronie https://www.termedia.pl/mz/Prof-Czauderna-System-odszkodowawczy-za-zdarzenie-niepozadane-dziala-wadliwie,33128.html

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Co to jest obraz ciała?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.