Jak zadbać o zlewozmywak, by był czysty przez długi czas?
Dom

Jak zadbać o zlewozmywak, by był czysty przez długi czas?

Zlewozmywak to jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni. Korzystamy z niego codziennie – zmywamy naczynia, płuczemy owoce i warzywa czy przecedzamy makaron. Dlatego wymaga on częstego czyszczenia. Istnieje kilka sposobów, aby zadbać o prawidłową pielęgnację.

W czyszczeniu zlewozmywaka najważniejsza jest regularność. Po każdym jego użyciu powinniśmy zadbać o to, by dokładnie go przetrzeć. Raz w tygodniu możemy postarać się o dokładniejsze wyszorowanie, aby nie doprowadzać do nagromadzenia się zabrudzeń, które z czasem będą trudniejsze do wyczyszczenia. Pamiętajmy, że nawet jeśli zmywamy naczynia w zmywarce, zlewozmywak i tak często jest wykorzystywany i wymaga pielęgnacji – płuczemy w nim talerze przed włożeniem do zmywarki oraz warzywa i owoce.

Rodzaj zlewozmywaka a czyszczenie

W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest zlewozmywak, stosuje się różne środki oraz sposoby, utrzymujące go w czystości. Warto zatem zastanowić się czy dana metoda nie uszkodzi powierzchni zlewozmywaka.

Powierzchnię zlewu ze stali nierdzewnej można wyczyścić większością detergentów lub użyć domowych sposobów pozbywania się zabrudzeń. Należy pamiętać, by unikać do czyszczenia substancji ściernych, które mogą powodować zarysowania. Można umyć go po prostu płynem do mycia naczyń, a następnie wypolerować za pomocą szmatki. Innym sposobem na pozbycie się plam jest użycie roztworu z soku z cytryny, sody oczyszczonej i wody. Taką konsystencję należy nałożyć na powierzchnię zlewu, pozostawić na kilka minut i następnie zmyć. By zacieki nie powstawały należy polerować zlew ścierką.

Skorzystaj z oferty General Fresh – zakup odświeżacze powietrza, kostki zapachowe lub inne produkty służące do czyszczenia

http://generalfresh.pl/

Jeśli powierzchnia zlewozmywaka wyłożona jest kamieniem lub granitem, musimy pamiętać, że nie należy używać żadnych detergentów oraz ostrych chemikaliów. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się sposób z proszkiem do prania białych rzeczy lub tabletka do zmywarki. Należy zatkać zlew i wypełnić go gorącą wodą, następnie wrzucamy miarkę proszku lub tabletkę. Wodę zostawiamy na całą noc, a rano spuszczamy wodę i spłukujemy.

W przypadku powierzchni emaliowanych nie należy stosować wybielaczy i preparatów ściernych. Najlepiej sprawdzi się natomiast sól z dodatkiem terpentyny. Po wyczyszczeniu zlewu takim roztworem należy dokładnie opłukać go ciepłą wodą i wysuszyć. Aby nie powstawały zażołcenia, można umyć zlew wodą z płynem do mycia naczyń lub roztworem z sodą lub kwaskiem cytrynowym.

Na zlewozmywaku akrylowym często powstają ślady po wodzie, aby się ich pozbyć możesz użyć octu stołowego, którym przetrzesz powierzchnię. Nie należy używać środków ścierających, gdyż mogą porysować powierzchnię.

Nieprzyjemny zapach ze zlewozmywaka

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się ze zlewozmywaka może być niedrożność rur lub osadzenie się resztek jedzenia we wnętrzu rur. Warto zatem zadbać o przeczyszczenie odpływu. W tym celu możemy użyć specjalnych środków udrożniających lub wsypać torebkę sody i zalać ją gorącą wodą, odczekać kilka minut i ponownie przelać wodą.

Post Comment