Wpływ czystości w miejscu pracy na zdrowie
Biznes i finanse

Wpływ czystości w miejscu pracy na zdrowie

Określenia bezpieczeństwo i higiena pracy są ze sobą ściśle powiązane. Higiena pracy niekiedy bezpośrednio oddziały wuje na większe bezpieczeństwo. Nie chodzi tutaj o skrajne sytuacje na przykład potknięcie się o leżący na podłodze kosz na śmieci i złamanie ręki. Chociaż fantazja i niechlujstwo pracowników czasami zadziwia. Dokładne i systematyczne sprzątanie lokali biurowych bezpośrednio wpływa na stan zdrowia pracowników. Wystarczy przestrzegać tych kilku zasad:

    • Wycieranie kurzu. Jest to podstawowa czynność, którą należy regularnie wykonywać. Usuwanie kurzu z powierzchni biura wiąże się z usuwaniem alergenów, które wpływają na częstotliwość przeziębień. Pracownicy, którzy mają alergię na kurz, nie powinni przebywać w pomieszczeniach, które nie są regularnie sprzątane. Wiąże się to z ryzykiem zachorowania na astmę. Zalegający na meblach, urządzeniach biurowych kurz jest niebezpieczny szczególnie dla tej grupy ludzi. Dlatego częste sprzątanie biura niweluje szkodliwe działanie kurzu.
    • Czyszczenie podłóg. Podłogi w miejscu pracy powinny być również regularnie, codziennie sprzątane. Jeżeli podłoga jest z paneli, płytek czy desek powinna być codziennie zamiatana i myta odpowiednimi płynami. Natomiast w przypadki podłogi pokrytej wykładziną czy dywanem, zalecane jest codzienne odkurzenie. Należy także pamiętać o praniu, które pomoże usunąć zabrudzenia zalegające głęboko w strukturze materiału. Odpowiednie czyszczenie wykładzin pozwoli na zniwelowanie żyjących w nich roztoczy, pleśni czy nawet grzybów. Ich nadmierny rozwój również powoduje choroby układu oddechowego czy różne alergie.
    • Dbanie o pomieszczenia socjalne. Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość w toaletach i kuchni. Z tych pomieszczeń korzystają wszyscy pracownicy i to kilka razy dziennie. W tych miejscach powinno być wyjątkowo higienicznie. Są to miejsca, w których bakterie i wirusy szczególnie się rozmnażają. Nie wolno dopuścić do ich namnażania w tych miejscach. Czyszczenie toalet i kuchni warto zlecić firmie sprzątającej.
  • Regularne opróżnianie koszy na śmieci. Sprzątając miejsce pracy, należy pamiętać o opróżnianiu koszy na śmieci. W nich bowiem bardzo szybko rozmnażają się pleśnie i grzyby. Wystarczy, że pracownik wyrzuci skórkę po bananie czy opakowanie po jogurcie i już mamy o czynienia ze środowiskiem, w którym rozmnażają się grzyby i pleśnie. Codzienne opróżnianie koszy niweluje rozwój pleśni i grzybów, dzięki czemu pracownicy są zdrowsi.
  • Przegląd klimatyzacji. Jeżeli w miejscu pracy znajduje się klimatyzacja, należy zlecać jej regularne przeglądy i czyszczenie. Klimatyzacja oprócz chłodzenia powietrza rozsiewa mnóstwo bakterii i grzybów. Niestety brak specjalistycznego czyszczenia klimatyzacji nie się a sobą ogromne ryzyko zachorowań i przeziębień. Dlatego zaleca się konserwację i czyszczenie klimatyzatora przed ponownym sezonem użytkowania klimatyzacji.

Przestrzeganie tych kilku prostych reguł pomoże w utrzymanie lepszego zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Komfort pracy również stanie się lepszy.

Post Comment