Pieniądze Polaków
Biznes i finanse

Pieniądze Polaków

Ostatnie doniesienia na temat stanu polskiej gospodarki nie są najgorsze. Kraj przeszedł przez kryzys we względnie dobrej kondycji. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wielkie problemy miały w tym czasie inne państwa. W pokryzysowej rzeczywistości też nie jest źle. Co więcej, gospodarka w Polsce umacnia się, przedsiębiorcom funkcjonuje się coraz lepiej, a pracownikom łatwiej znaleźć już nie tylko jakieś zatrudnienie, ale również dobrą, satysfakcjonującą ich pracę.

Jak to się ma do sytuacji finansowej Polaków? Warto zadać sobie to pytanie, zwłaszcza że w ostatnim czasie przeprowadzono sporo naukowych badań na temat sytuacji ekonomicznej obywateli nad Wisłą. Analizuje się również ich postawy, konsumpcyjne wybory i ogólne podejście do pieniędzy.

Polak (nie) oszczędny

Przyglądając się rzeczywistości, ale również analizując wyniki badań naukowych, można odnieść wrażenie, że Polacy nie są zbyt oszczędnym narodem. Nie ulega wątpliwości, że wpływ na to ma trudna historia kraju, także ta najnowsza. Jak twierdzą sami politycy, kraj wciąż jest na dorobku i odrabia wielowiekowe straty. W zasadzie dopiero od kilkunastu lat panują względnie sprzyjające warunki do gospodarczego wzrostu.

Osobiste finanse mogą zostać podreperowane przez pożyczki pod zastaw nieruchomości Warszawa, udzielane przez Konsorcjum Finansowe.

Także finanse w Polsce mają się lepiej. Przeciętny obywatel odczuwa poprawę sytuacji, ale zmiany dostrzega powoli. Wraz ze stabilizowaniem się zatrudnienia oraz zarobków, coraz więcej ludzi myśli o oszczędzaniu. Niemniej jednak póki co, zaledwie jeden na dziesięciu Polaków deklaruje posiadanie oszczędności. Niechęci do gromadzenia środków towarzyszy jednak większe zainteresowanie inwestowaniem. Przykładowo w minionym roku złożono rekordową liczbę wniosków o kredyt. Do tego opiewały one na znacznie wyższe kwoty. Można zatem zakładać, że polscy kredytobiorcy mają się coraz lepiej, skoro myślą o tak poważnych inwestycjach.

W nieruchomości, ale również w rozwój własnej działalności. Być może czas na oszczędzanie przyjdzie nieco później. Choć raczej rozpocznie się dosyć szybko. Wymusi to konieczność spłacania rat. W międzyczasie można pocieszać się tym, że Polacy szczerze rozumieją potrzebę oszczędzania. Trzy na cztery osoby zgadzają się, że oszczędności to coś, do czego warto dążyć. Niestety póki co, niewielu realizuje te postulaty.

Lepiej niż u sąsiada

W Polsce ludzie wciąż bardzo dokładnie przyglądają się swoim sąsiadom, znajomym i krewnym. Dopóki nie mają oni lepiej, nie ma się czym przejmować. Nie brzmi to może zbyt optymistycznie, ale taką postawę również potwierdzają badania. Około pięciu procent mieszkańców Polski wydaje więcej niż zarabia. Jednak pod względem psychologicznym nie oznacza to dla nich zbyt dużego problemu. Nie generuje też stresu, pod warunkiem, że innym dzieje się jeszcze gorzej. Polacy są ambitni i dążą do wyższych zarobków. Jednak ich wysokość, a raczej niskość, zaczyna bardzo denerwować dopiero wówczas gdy okazuje się, że inni zarabiają więcej. Do grupy owych innych zaliczają się różne osoby. Najczęściej te, z którymi jednostka ma na co dzień największy kontakt.

Post Comment