Czy możemy mówić jeszcze o uzależnieniu się od technologii?
Technologia

Czy możemy mówić jeszcze o uzależnieniu się od technologii?

Nie potrafimy wyobrazić sobie dzisiejszego świata bez codziennego korzystania z tych dóbr, które daje nam technologia. Dla wielu osób chwilowa przerwa w dostawie Internetu może stanowić bardzo duży problem. Czy zatem w dzisiejszych czasach możemy mówić jeszcze o uzależnieniu się od technologii?

Wydaje się, że zjawisko uzależnienia się od technologii dotyczy całkiem dużej liczby społeczeństw. Dzisiejszy świat nie może dobrze funkcjonować bez dóbr technologicznych. Tego rodzaju uzależnienie warto rozpatrywać nie na poziomie jednostkowym, a społecznym. Wielogodzinne korzystanie ze smartfonów czy przesiadywanie przed komputerem nikogo już nie dziwi i nie jest niczym nadzwyczajnym.

Jak to się zmieniło

Wraz z początkiem lat dwutysięcznych oraz w pierwszym dziesięcioleciu dwudziestego pierwszego wieku bardzo dużo mówiło się – szczególnie w szkołach na etapie nauczania początkowego – o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą komputer czy Internet. Jednym z czołowych argumentów było wówczas uzależnienie się młodych osób od gier komputerowych czy czatowania z osobami poznanymi przez Internet. Warto w tym miejscu powiedzieć, że zagrożenia te istnieją oczywiście do dzisiaj, ale coraz mniej mówi się o uzależnieniu się od komputera.

Zobacz, jakie korzyści da Ci system rezerwacji online Bookero – sprawdź!

Istnieją również idee, według których technologię powinno się wprowadzać już na etapie nauczania początkowego – ta możliwość jest rozpatrywana przede wszystkim w krajach skandynawskich. Chodzi między innymi o naukę korzystania z tabletu czy laptopa oraz wykorzystywania go do pozyskiwania wiedzy. Pewien czas temu głośno było o tym, że dzieci z tamtego regionu uczy się już rozpoznawania fake newsów.

Nie da się zatem ukryć, że uzależnienie od technologii zmieniło nieco charakter i nie budzi już tak mocnych emocji jak do niedawna. Jedynie wśród starszego pokolenia, które nie jest dobrze zaznajomione na przykład z Internetem, dominuje jeszcze pewnego rodzaju obawa.

Dominacja technologii

Oczywiście istnieją skrajne przypadki uzależnienia na przykład od mediów społecznościowych czy gier komputerowych. Jednak wydaje się, że zagrożenie uzależnieniem jest zdecydowanie mniejsze w dzisiejszych czasach. Tym, na co zwraca się aktualnie największą uwagę, jest korzystanie z tabletów czy laptopów już przez kilkuletnie dzieci. Często rodzice oddają swoje urządzenia dzieciom, nie kontrolując nawet oglądanych treści, tylko po to, by zająć im czas.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach uzależnienie od technologii wydaje się mieć o wiele mniejsze znaczenie niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. Społeczeństwo przyzwyczaiło się do powszechnego wykorzystywania technologii – nikogo nie dziwi już widok ośmiolatka z tabletem czy telefonem. Warto jednak pamiętać, że w dalszym ciągu zagrożenie uzależnieniem się na przykład od serwisów społecznościowych istnieje; występuje jednak w naprawdę skrajnych przypadkach. Można pokusić się o stwierdzenie, że w niedalekiej przyszłości technologia będzie wykorzystywana w jeszcze większym stopniu – czy wówczas będziemy mogli mówić o uzależnianiu się od technologii?

Post Comment