Meble kolonialne – egzotyka w polskim domu
Dom

Meble kolonialne – egzotyka w polskim domu

Meble kolonialne to mieszanka, która powstała po zetknięciu się wpływów wiktoriańskich z egzotycznymi, głównie tymi pochodzącymi z Afryki i Azji. Tamtejsze kraje, stanowiły kiedyś kolonie Wielkiej Brytanii i Brytyjczycy przywożąc ze sobą własne meble zauważyli, że w tych warunkach nie do końca są one praktyczne, ze względu na materiał wykonania. Właśnie takie wiktoriańskie meble zaczęto więc wykonywać z drewna typowo egzotycznego i w ten sposób trend kolonialny trwa do dnia dzisiejszego ze względu na swoje liczne walory.

Zalety mebli kolonialnych

Wystarczy tylko spojrzeć na jakikolwiek komplet mebli kolonialnych. Są one niezwykłe ze względu na swój etniczny charakter, ale także solidne tworzywo i wspaniałą formę. Ich ogromnym atutem jest także trwałość. Prezentują się naprawdę solidne. Przeciętnej wielkości komoda może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, więc faktycznie nie ma przesady w poglądzie, że są to meble przysadziste. Oczywiście jest to ich walor. Wykonywane są one z twardych i odpornych na wiele czynników atmosferycznych gatunków drewna. Ich cechami charakterystycznymi są także prosta linią z lekką nutką egzotyki i wyraziste usłojenie. Tak naprawdę dziś w niewielu domach można spotkać prawdziwe meble kolonialne, chociaż mogą się wydawać popularne.

Czy to prawdziwe meble kolonialne?

Obecnie na rynku częściej można napotkać meble stylizowane na indyjskie czy indonezyjskie. Nie mają one nawet połowy tych zalet, co prawdziwe meble kolonialne, jeżeli nie są wykonane z drewna egzotycznego. Niestety, ze względu na to, że prawdziwe meble etniczne są drogie i ciężkie, a także trzeba się naprawdę postarać, by znaleźć dobrego dystrybutora, pozostaje nam niekiedy ich namiastka. Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia faktycznie z meblami kolonialnymi, należy dowiedzieć się, ile ważą i jaką mają cenę oraz jakiego gatunki drewna użyto do ich wyprodukowania

Pozwoli się nam z pewnością zorientować, czy mamy do czynienia z prawdziwymi meblami indyjskimi czy afrykańskimi, czy tylko pewną stylizacją, która oczywiście może tworzyć pewną alternatywę, szczególnie kiedy podobają się nam meble egzotyczne, ale z jakiegoś względu nie można sobie na nie pozwolić. Meble produkowane obecnie w Polsce, oczywiście z drewna typu mango czy palisander, nie ustępują urokiem od mebli sprowadzanych z dalekich krajów.

Aranżacje z meblami etno

Do jakiego typu wnętrz pasują tego rodzaju sprzęty? Ze względu  na to, że mają one dość prostą formę oraz można je zakupić w różnych odcieniach drewna, doskonale dopasowują się nie tylko do typowej stylizacji etnicznej, ale także stylu ekologicznego czy klasycznego. Oprócz oczywistych walorów dekoracyjnych, tego rodzaju sprzęty są także bardzo praktyczne, pakowne i produkowane z dbałością o każdy najmniejszy szczegół.

Potraktowane odpowiednimi środkami zabezpieczającymi, jak na przykład olejami przeznaczonymi do drewna egzotycznego, będą przez wiele lat prezent miały się doskonale, nie tylko w domu,ale także na przykład w firmie. Są one także ciekawą inwestycją finansową, ponieważ po latach, kiedy już nam się znudzą, można je po prostu sprzedać. Na pewno przez ten czas wiele nie stracą na wartości.

One Comment

Post Comment