Fakty na temat franczyzy
Biznes i finanse

Fakty na temat franczyzy

Franczyza to system biznesowy, w którym prywatni przedsiębiorcy nabywają prawa do otwierania i prowadzenia lokalizacji większej firmy. Firma franczyzowa lub franczyzodawca podpisuje umowę z franczyzobiorcą, wyjaśniając szczegółowo zasady firmy dotyczące funkcjonowania franczyzy.

Wybierając franczyzę, chce się znaleźć firmę, która produkuje wysokiej, jakości produkty i usługi dla konsumentów. Niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze franczyzy, to początkowa inwestycja, wymogi kapitałowe, finansowanie działalności, aktualne trendy i czas potrzebny na rozpoczęcie działalności.

Fakty

Kiedy franczyzobiorca podpisuje umowy franczyzy, zgadza się na warunki korzystania z tej franczyzy. Właściciel firmy jest zobowiązany do prowadzenia działalności zgodnie z wymaganiami franczyzodawcy. Specyfika tych wymagań jest często podyktowana samym biznesem i oczekiwaniami firmy macierzystej. Ogólnie jednak umowa obejmuje elementy, takie jak lokalizacja, reklama, szkolenie właściciela i personelu, zobowiązania z tytułu znaków towarowych i praw autorskich, możliwości odnowienia i rozwiązania umowy.

Historia

Franczyza została opracowana w połowie XIX wieku. Isaac Singer, wynalazca maszyny do szycia, stworzył franczyzy, by efektywniej dystrybuować swoje maszyny na większe obszary. Idea franczyzy rozprzestrzeniła się w branży restauracyjnej w latach 50., kiedy Ray Kroc, założyciel McDonald’s, zaczął sprzedawać franczyzy, aby rozpowszechniać sieć fast foodów w USA i na świecie.

Korzyści

Korzyści z posiadania franczyzy obejmują znajomość nazwy firmy i wizerunku oraz szkolenia od firmy macierzystej w zakresie skutecznej obsługi franczyzy. Wskaźniki niepowodzenia w przypadku franczyzy są niższe niż w przypadku innych nowych przedsiębiorstw, głównie, dlatego, że klienci zazwyczaj rozpoznają nazwę firmy i wiedzą, czego mogą oczekiwać od lokalizacji. Co więcej, szkolenie zazwyczaj obejmuje rozszerzone wsparcie ze strony firmy macierzystej, nie mogą one całkowicie zapobiec upadkowi franczyzy, ale zapewniają system wsparcia dla właściciela franczyzy.

Kupując franczyzę zostaje się swoim własnym szefem. Należy przeglądać franczyzy według branży, poziomu inwestycji, lokalizacji i znaleźć idealną franczyzę, która pasuje do budżetu i stylu życia.

Firmy franczyzowe są korzystne dla przyszłych przedsiębiorców, ponieważ pozwalają one przedsiębiorcy zminimalizować koszty rozpoczęcia działalności i zmniejszyć ogólne ryzyko związane z założeniem firmy we własnym zakresie. Jak również, franczyzy są korzystne dla franczyzodawcy, ponieważ pozwalają na łatwiejszy sposób na rozszerzenie działalności na nowe rynki.

Niedogodności

Podstawową wadą posiadania franczyzy jest zazwyczaj początkowy koszt nabycia praw do jej prowadzenia. Na przykład franczyza McDonald’s może teraz kosztować od 1 miliona do 2 milionów dolarów. Ponadto właściciel franczyzy może być odpowiedzialny za bieżące wydatki – w tym opłaty licencyjne za używanie nazwy firmy – które mogą zmniejszyć zyski. Umowy franczyzowe są zazwyczaj surowe i mogą stać się restrykcyjne dla niektórych właścicieli firm, ale właściciele franczyzy muszą przestrzegać umowy na piśmie lub rozwiązania umowy i utraty działalności.

Post Comment