Jak dopasować oświetlenie do stylu mieszkania?
Dom

Jak dopasować oświetlenie do stylu mieszkania?

Dzięki dostępności wielu produktów oświetleniowych możemy bez najmniejszego problemu dobrać źródła światła odpowiednie do naszego stylu mieszkania, domu czy przestrzeni. O czym warto wiedzieć, dobierając lampy, kinkiety czy żyrandole?

Duża dostępność wielu produktów oświetleniowych o różnym designie sprawia, że odpowiedni wybór może być nieco utrudniony. Na rynku bez najmniejszego problemu możemy znaleźć ciekawie wyglądające lampy podłogowe, kinkiety, plafony oraz inne źródła światła w danym stylu. W jaki zatem sposób możemy komponować oświetlenie i źródła światła tak, by pasowało do stylu naszej przestrzeni? I jakie trendy panują w sztuce dekorowania wnętrz, jeżeli chodzi właśnie o źródła światła?

Harmonia w stylu

Dobór odpowiednich źródeł światła do stylu, w jakim została zaaranżowana cała przestrzeń pomieszczenia czy mieszkania jest bardzo ważny dlatego, że pozwala wprowadzić harmonię. Jednolity pod względem stylu wystrój bardzo dobrze się prezentuje niezależnie od stylu, na który się zdecydujemy. Aktualnie dominuje styl minimalistyczny, na przemian z rustykalnym. Z jednej strony mówimy o białych wnętrzach, w których źródła światła są zaprojektowanie równie minimalistycznie, a z drugiej – o wnętrzach, w których dominuje ciepła atmosfera domowego ogniska.

 

Oświetlenie odgrywa również inne funkcje niż dekoracyjne – powinno być przede wszystkim użyteczne. Chodzi o taki dobór źródeł światła, dzięki którym poziom oświetlenia w naszych pomieszczeniach będzie odpowiedni i zadowalający. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że oświetlenie powinno dobrze komponować się z meblami. Dzięki temu możemy uzyskać świetny wystrój danego pomieszczenia.

Aktualne tendencje

Wydaje się, że w sztuce aranżacji wnętrz nadal dominuje styl minimalistyczny. Nic dziwnego – kojarzy nam się ze współczesnością, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowanie swojej przestrzeni w taki właśnie sposób. Oczywiście styl minimalistyczny nie jest jedynym sposobem wystroju, jakim kierują się architekci czy projektanci. Duża część osób od białych i minimalistycznych pomieszczeń woli te utrzymane w stylu rustykalnym, który budzi skojarzenia z tradycyjnym wystrojem wnętrz.

Warto mieć to na uwadze, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy na etapie poszukiwań odpowiednich źródeł światła. Na rynku dostępnych jest wiele produktów oświetleniowych, zaprojektowanych w taki sposób, by pasowały wyglądem do różnych stylów. Bez najmniejszego problemu można znaleźć minimalistyczne lampy podłogowe, kinkiety czy żyrandole utrzymane w rustykalnym stylu. Należy również podkreślić, że dostępne są także nietypowe źródła światła, jak na przykład lampy betonowe czy wykonane w całości z kryształu.

Podsumowując, dobór odpowiednich źródeł światła do stylu mieszkania, domu czy w ogóle przestrzeni może sprawiać nieco trudności. Najważniejsze wydaje się dopasowanie designu do ogólnego stylu – jeżeli zadbamy o to, to źródła światła będą spełniać zarówno funkcję praktyczną, jak i ozdobną.

Post Comment