Opis

Instalacje fotowoltaiczne uzyskują prąd, jaki posiada pokaźniejszą częstotliwość aniżeli ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd też zawsze w pierwszej kolejności zużywa się prąd pochodzący z instalacji, a później używa się dopiero prąd z sieci. Zdarza się jednakże, iż pojawia się nadmiar prądu, który jest niewykorzystywany. Dzięki wykorzystywaniu szczególnych liczników dwukierunkowych wolno z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej. Polska ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi przejrzyście, iż nie ma w takim przypadku konieczności posiadania własnej aktywności. I tutaj pojawia się pojęcie: prosument innymi słowy podmiot, który jest jednocześnie wytwórcą energii (fotowoltaicznej) jak oraz jej konsumentem – więcej na witrynie internetowej fotowoltaika Kraków.

W sytuacji, gdy produkowany prąd jest niewystarczający można pobierać go z sieci publicznej. Struktury fotowoltaiczne on-grid nie potrzebują użytkowania specjalistycznych akumulatorów, a to oddziałuje na obniżenie wydatków montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to interesujące rozwiązanie, jakie pozwala oszczędzić dużo pieniędzy. Prócz dyspozycji przesyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE wzmiankuje także o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering). W praktyce oznacza to, że posiadacz mikroinstalacji ma możliwość przesłania nadwyżki energii do sieci oraz odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a także odebrać ją kiedykolwiek zechce.

Profesjonalnie nazywa się to bilansowaniem jednorocznym energii. Jest to nic innego jak wyliczanie różnic między prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Do tego instalacja fotowoltaiczna ma prawo posiadać również specjalny licznik, który zezwala analizować wykresy zużywania energii.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Fotowoltaika”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.